Referenciák

Esztergom közösségi épület hibás rétegrend

Épület átvizsgálás, értékelés

Megbízóm által 2021-ben építtetett közösségi épület építése közben feltárt egyik komoly hibát szeretném bemutatni.

A tervező által megfelelően tervezett módon, egy enyhe hajlásszögű korcolt lemezfedéssel készült tetőt kellett megépíteni. Az a tetőrész az épület több mint 20 m hosszán, közel 8 m eresz-gerinc távolsággal, minimális lejtéssel készült. A korcolt lemez alatt fólia, és OSB tartószerkezet. Az OSB kiváló anyag, de a tartósan nedves környezetet nem bírja, már enyhe nedvességre is megduzzad, tartós nedvesség hatására szétmálik, tönkremegy. A hézagosan rakott deszkázat is lényegesen jobb megoldás lett volna. A lemezfedés alatti réteget át kell szellőztetni, a terv is így készült. Az átszellőztetés rétegvastagságát az eresz-gerinc irányba fektetett faváz biztosítaná.

A képeken is látható módon a kivitelező a távtartó favázat az eresszel párhuzamosan építette be. A megoldás hibás, mert az átszellőzés így nem biztosított. Az elvégzett munka, sem az anyag semmivel nem került kevesebbe, a feladatát viszont nem látja el.

Műszaki ellenőri jelzésemre, naplóbejegyzést majd e-mail követően a kivitelező egy héttel később készre jelentette a hiba kijavítását.

A helyes kivitelezés ellenőrzésére ilyenkor állványra kell mászni, néha nehéz körülmények között vizsgálható a szerkezet.

A hibajavítás ellenőrzése során kiderült, az eresz menti, azzal párhuzamos szélső stafni fát kivették, majd 50 cm-es darabokra szabdalva, az ereszre merőlegesen tették vissza. Kicsit távolabbról, már 1-1,5 m-ről is a megoldás megfelelő kialakítást mutat, azt rovarhálóval is ellátva már a tökéletességet láttatja.

Közelebbről megvizsgálva kiderült a turpisság, nevezhetjük szándékos megtévesztésnek. A javítás a jó megoldást sejteti, de hazugság, a további kb. 16-20 db keresztben fekvő stafnifa miatt a tető nem szellőzik át, hiába tettek alul rácsot, felül kiszellőző felépítményt, ezek semmit nem érnek.

Következmény, a rétegek közötti párásodás, az OSB teljes tönkremenetele.

Tanulság, hogy a rendszeres ellenőrzés soha nem maradhat el, a hiba felismeréséhez kellő rutin szükséges! Elengedhetetlen továbbá, hogy a kivitelezői teljesítés csak és kizárólag műszaki ellenőri aláírást követően és csak az ellenőr által jóváhagyott összegben teljesíthető.

Beázások és okai

Megbízóm által 2021-ben építtetett közösségi célú épülete több helyen intenzíven beázott. A kora tavaszi vihar a bádogokat is megbontotta, de nem ok nélkül.

Az átvizsgáláshoz szerencsésen rendelkezésre álltak az építéskor készült fotók. Ezek már a bejárás előtt egyértelművé tették a jelentős hibák okait, melyeket a bejárás és a helyszíni vizsgálatok megerősítettek.

Az épület számos hibától szenved, ezek közül most néhány összefüggő, a tetővel kapcsolatos problémát mutatok be.

Az építési technológia szerelt acél váz, külső Osb-re ragasztott EPS homlokzati hőszigetelési rendszerrel, falon belül hőszigetelés és belső gipszkarton burkolatok.

A kivitelező vélhetően áron alul vállalt, majd kivitelezéskor némi haszon reményében a megépítendő rétegek anyagok és szerkezetek kispórolásával próbálkozott. Eredmény egy hibásan megépített ház, beázás, penészedés.

A képeken is látható módon a bádogokat PUR habbal ragasztotta a hőszigetelésekre. Nem csoda, hogy ezt a közepesen erős szél már megbontotta. Ide a tervező olyan alátétszerkezetet tervezett, amihez rögzítve a bádogokat, a szükséges rögzítő szegélyekkel és kiegészítő elemekkel stabil időjárásálló megoldás született volna. Sajnos az eresz menti bádogos szerkezetek egy része is kimaradt, így az is a beázás egyik forrása. Az alkalmazott megoldások jelentős része szakszerűtlen, kontár munka.

Eredmény, számtalan helyen beázások, amit a teljes bádogos munka újra készítésével lehet csak megoldani. Ehhez az épületet körbe kell állványozni, a munka elvégeztével pedig az elázott hőszigeteléseket is cserélni kell a falakban, az ezzel járó gipszkarton felületek bontásával, újraépítésével, majd jelentős területet újra festeni.